محصولات تقطیر دیفرانسیلی نفت خام

تقطیر جزء به جزء نفت خام چیست؟

نفت خام مایعی غلیظ و سیاه به همراه بوی بد می باشد که در این حالت استفاده و کاربرد خاصی ندارد. باید دانست نفت خام، حاوی مخلوطی از هیدروکربن ها است که در پالایشگاه بوسیله فرایند تقطیر جزء به جزء (دیفرانسیلی) به اجزای با کابرد بیشتر تبدیل می شوند. این فرآیند با استفاده از اختلاف در نقاط جوش ، ترکیبات را جدا می کند. دیاگرام زیر رامشاهده کنید

برج تقطیر

نفت خام به حالت گاز وارد ستون تقطیر می شود. اساس جداسازی ترکیبات در این ستون بر مبنای اختلاف نقطه جوش اجزاء می باشد، ستون در قسمت پایین کاملا داغ و در قسمت بالا خنک تر است. این اختلاف دما در بالا و پایین ستون ، اجزاء مختلف را به ترتیب نقطه جوش از یکدیگر جدا می کند.

هیدروکربنهای بزرگتر ، با نقاط جوش زیاد ، دوباره در پایه ستون به مایع تبدیل می شوند و هیدروکربنهای کوچکتر به حالت گاز می مانند. همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است ،مایع ها حرارت دیده، در ستون به سمت بالا می روند و در سطوح مختلف متراکم می شوند. درقسمت بالای ستون تعدادی هیدروکربن با نقطه جوش کم - بین 20 درجه سانتیگراد تا 70 درجه سانتیگراد وجود دارد. این ترکیبات به عنوان گاز باقی می مانند.

کشف نفت خام سهم بسزایی در توسعه زندگی مدرن داشته است. این سوخت بیشتر برای حمل و نقل های امروزی بکار می رود و همچنین مواد اولیه ساخت مواد شیمیایی مختلف مانند پلاستیک ها را تأمین می کند.


چند نکته در مورد هیدروکربن ها باید بدانید!
هیدروکربن ها در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارند.

هر چه اندازه هیدروکربن بزرگتر باشد :

نقطه جوش هیدروکربن نیز افزایش می یابد

هر چه شفاف تر باشد:

اشتعال پذیرتر است

هر چه ویسکوزتر باشد:

کاربرد کمتری دارد

با افزایش ویسکوزیته فراریت کمتر می شود

           

 

هیدروکربن های با مولکول های کوچک به عنوان مثال بنزین، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و تقاضا برای آنها بسیار زیاد است.

پس از تقطیر نفت خام ، متوجه می شویم که مازاد هیدروکربن های بزرگی وجود دارد که به آنها آلکان گفته می شود. استفاده زیادی برای این اجزای سنگین وجود ندارد. به عنوان مثال تقاضای بیشتری برای بنزین نسبت به روغن دیزل یا روغن روانکاری وجود دارد.

پتروشیمی ها اجزای بزرگ ، کم کاربرد و سنگین را به یک بخش کوچکتر و مفید تبدیل می کنند. فرآیند شیمیایی که آنها استفاده می کنند CRACKING نامیده می شود.

  • خانه
  • محصولات تقطیر دیفرانسیلی نفت خام